علائم نشتی اسلیو معده

فهرست مطالب

امروز به بررسی علائم نشتی اسلیو معده طبق توصیه های دکتر سلیمی میپردازیم. لطفا برای مشاوره بیشتر به کلینیک جراحی چاقی دکتر سلیمی مراجعه نمائید.

عمل اسلیو معده که به نام اسلیو گاسترکتومی نیز شناخته می شود، یک جراحی کاهش وزن است که بخشی از معده را برای کاهش اندازه آن برداشته می شود. این جراحی در سال های اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده است، زیرا روشی ایمن و موثر برای دستیابی به کاهش وزن محسوب می شود. با این حال، مانند هر جراحی، خطرات و عوارض بالقوه ای از جمله نشت عمل اسلیو معده وجود دارد. نشتی، می تواند از عوارض عمل اسلیو معده به شمار برود.

 

اطلاعات کلی از علائم نشتی اسلیو معده

علائم نشت اسلیو معده
تب مداوم
افزایش درد شکم
درد قفسه سینه
ضربان قلب سریع
دشواری در تنفس
تاکی کاردی (ضربان قلب سریع)
فشار خون پایین (فشار خون پایین)
حالت تهوع و استفراغ شدید
کاهش وزن غیر قابل توضیح
کاهش قابل توجه اشتها
تخلیه بدبو از محل جراحی
قرمزی یا تورم در محل جراحی
سپسیس (یک وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی ناشی از عفونت)
شوک (یک وضعیت تهدید کننده زندگی ناشی از جریان ناکافی خون به اندام های حیاتی)

توجه به این نکته مهم است که علائم فوق می تواند ناشی از سایر شرایط پزشکی نیز باشد و همه موارد نشت عمل اسلیو معده معده با همه این علائم ظاهر نمی شوند. اگر هر یک از این علائم را بعد از جراحی اسلیو معده تجربه کردید، مهم است که فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

علائم نشتی اسلیو معده

علائم نشتی اسلیو معده
علائم نشتی اسلیو معده

نشت عمل اسلیو معده زمانی اتفاق می‌افتد که پارگی یا سوراخی در پوشش معده ایجاد شود و باعث نشت محتویات معده به داخل حفره شکم شود. اگر به موقع درمان نشود، می تواند منجر به عوارض جدی مانند عفونت، سپسیس و حتی مرگ شود.

در اینجا برخی از علائم رایج نشت اسلیو گاسترکتومی معده وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید:

 1. درد شکم

درد شکم یکی از شایع ترین علائم نشت اسلیو گاسترکتومی معده است. درد ممکن است شدید و ثابت باشد و همچنین ممکن است با حساسیت، تورم و قرمزی در اطراف ناحیه آسیب دیده همراه باشد. اگر بعد از جراحی اسلیو معده درد شدید یا مداوم شکم را تجربه کردید، ضروری است که فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 1. تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ نیز از علائم شایع نشت عمل اسلیو معده است. ممکن است این علائم را ظرف چند روز پس از جراحی تجربه کنید و ممکن است تا چند روز باقی بمانند. اگر نتوانید غذا یا مایعات را پایین نگه دارید، ممکن است دچار کم آبی بدن شوید که می تواند منجر به عوارض بیشتر شود.

 1. تب و لرز

تب و لرز نشانه‌های عفونت هستند که اگر نشت اسلیو گاسترکتومی معده به موقع درمان نشود ممکن است رخ دهد. اگر بعد از جراحی اسلیو معده تب شدید، لرز یا عرق کردید، مهم است که فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

 1. ضربان قلب سریع

ضربان قلب سریع، همچنین به عنوان تاکی کاردی شناخته می شود، یکی دیگر از علائم نشت اسلیو معده است. این ممکن است با تنگی نفس، درد قفسه سینه و سرگیجه همراه باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 1. زهکشی از محل برش

اگر بعد از جراحی اسلیو معده، هر گونه زهکشی یا ترشحی از محل برش خود مشاهده کردید، ممکن است نشانه نشت اسلیو معده باشد. اگر محتویات معده به داخل حفره شکم نشت کند و محل برش را تحریک کند، ممکن است رخ دهد. اگر متوجه هر گونه ترشح یا ترشح شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

 1. تغییرات در حرکات روده

تغییرات در حرکات روده مانند اسهال یا یبوست نیز ممکن است نشانه نشت اسلیو گاسترکتومی معده باشد. اگر محتویات معده به روده نشت کند و باعث التهاب یا عفونت شود، ممکن است رخ دهد. اگر بعد از جراحی اسلیو معده تغییری در حرکات روده خود مشاهده کردید، مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

اگر هر یک از این علائم را بعد از جراحی اسلیو معده تجربه کردید، مهم است که فوراً به پزشک مراجعه کنید. نشت اسلیو گاسترکتومی معده می تواند یک عارضه جدی باشد که نیاز به درمان سریع برای جلوگیری از عوارض بیشتر و موقعیت های بالقوه تهدید کننده زندگی دارد.

درمان علائم نشتی اسلیو معده از نظر ASMBS

درمان علائم نشتی اسلیو معده از نظر ASMBS
درمان علائم نشتی اسلیو معده از نظر ASMBS

رای رفع علائم نشت اسلیو معده، متخصصان پزشکی ممکن است بسته به شدت نشت و سلامت کلی هر بیمار، تعدادی درمان را توصیه کنند. گزینه های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. مایعات داخل وریدی: اگر بیمار دچار کم آبی شدید در نتیجه نشت شود، پزشکان ممکن است مایعات داخل وریدی را برای کمک به آبرسانی مجدد به بدن توصیه کنند.
 2. آنتی بیوتیک ها: اگر نشت باعث عفونت شده باشد، ممکن است آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز شود.
 3. انتقال خون: در مواردی که نشت خون باعث از دست دادن قابل توجه خون شده باشد، ممکن است برای بازگرداندن حجم خون، تزریق خون ضروری باشد.
 4. جراحی: در برخی موارد، ممکن است برای ترمیم عمل اسلیو معده و جلوگیری از نشت به جراحی نیاز باشد. این ممکن است شامل برداشتن قسمت آسیب دیده عمل اسلیو یا تغییر موقعیت عمل اسلیو برای کاهش خطر نشتی در آینده باشد.

پیروی از توصیه های متخصصان پزشکی و جستجوی درمان سریع برای هر گونه علائم نشت عمل اسلیو معده برای جلوگیری از عوارض و اطمینان از بهترین نتیجه ممکن مهم است.

اگر سوال یا نگرانی در مورد علائم نشتی اسلیو معده دارید، لطفا با کلینیک جراحی چاقی دکتر سلیمی تماس بگیرید. ما اینجا هستیم تا در هر مرحله از مسیر کاهش وزن به شما کمک کنیم.

بصورت کلی روش درمان علائم نشتی اسلیو معده:

معدهروش درمان
تب و لرز مداومآنتی بیوتیک های داخل وریدی
افزایش ضربان قلبمایعات داخل وریدی و داروها برای حمایت از فشار خون
درد و حساسیت شکممطالعات تصویربرداری (مانند سی تی اسکن یا اشعه ایکس) برای شناسایی نشت و تعیین میزان مشکل. مداخله جراحی ممکن است برای ترمیم نشت و جلوگیری از عوارض بیشتر ضروری باشد
تهوع و استفراغقرار دادن لوله بینی معده برای رفع فشار معده و جلوگیری از نشت بیشتر. تنظیم رژیم غذایی نیز ممکن است ضروری باشد
مشکل در بلعیدن یا احساس گیر کردن غذااتساع مری برای گشاد کردن مسیر و کاهش علائم؛ اگر علت مربوط به نشت باشد، مداخله جراحی ممکن است ضروری باشد

توجه به این نکته مهم است که نشت عمل اسلیو معده معده یک عارضه جدی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، مهم است که فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

پیشگیری از علائم نشتی اسلیو معده

پیشگیری از علائم نشتی اسلیو معده
پیشگیری از علائم نشتی اسلیو معده
 1. انتخاب جراح مجرب و با تجربه: جراحي را انتخاب كنيد كه در انجام جراحي هاي اسليو معده با تجربه باشد و سابقه موفقيت خوبي داشته باشد.
 2. آمادگی قبل از عمل: قبل از عمل، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که رژیم غذایی خاصی را دنبال کنید، سیگار نکشید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر عوارض حین و بعد از عمل به حداقل برسد.
 3. مراقبت های بعد از عمل: دستورات پزشک را پس از جراحی به دقت دنبال کنید. این ممکن است شامل یک رژیم غذایی خاص، اجتناب از فعالیت های شدید و مصرف داروها برای جلوگیری از عفونت و درد باشد. برای نظارت بر پیشرفت بهبودی خود، در تمام قرارهای بعدی با پزشک خود شرکت کنید.
 4. تشخیص و درمان زودهنگام عوارض: اگر علائم نشت عمل اسلیو معده مانند تب، درد شکم، تهوع، استفراغ و مشکل در بلع را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. تشخیص زودهنگام و درمان عوارض می تواند به جلوگیری از عوارض بیشتر کمک کند و شانس شما را برای بهبود موفقیت آمیز افزایش دهد.

به طور خلاصه، پیشگیری از علائم نشت اسلیو معده شامل انتخاب یک جراح مجرب اسلیو معده در تهران ، پیروی دقیق دستورالعمل‌های قبل و بعد از عمل، شرکت در تمام ملاقات‌های بعدی و گزارش فوری هرگونه علائم عوارض به پزشک است.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سابقه بیش از 1000 جراحی چاقی در هر سال.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها