ساسج بای پس | مزایا و عوارض

فهرست مطالب

گاهی اوقات افراد هر چقدر هم برای کاهش وزن تلاش کنند، باز هم جوابی دریافت نمی کنند و به دنبال راه جایگزینی برای رهایی از چاقی و عوارض آن برای همیشه می گردند. یکی از این روش ها جراحی ساسج بای پس یا SASJ است. این تکنیک در سال 2019 ابداع شد و در واقع این روش ترکیبی از مینی بای پس و اسلیو گاسترکتومی است. تفاوت اصلی جراحی چاقی با روش های مینی و ساسج این است که بقایای معده از اسلیو جدا و خارج می شود و مسیر غذا فقط کمی از دوازدهه و روده کوچک نزدیک آن منحرف می شود.

 

جراحی ساسج بای پس

 

درست مثل اسلیو در ساسج بای پس نیز حدود 75 درصد معده برداشته می شود که باعث کاهش توانایی غذا خوردن و کاهش هورمون گرلین می گردد که موجب گرسنگی می شود. بای پس روده با اتصال انتهای معده (آنتروم) به انتهای روده کوچک (ژژونوم) انجام می شود. فقط بخشی از غذای مصرفی از قسمتی از روده که از دستگاه گوارش خارج می شود عبور خواهد کرد.

این کار در ساسج بای پس از عبور بیشتر غذای مصرفی از قسمت اول روده کوچک جلوگیری می کند و باعث می شود چربی، قند و کالری کمتری جذب شود. این عمل همچنین اشتهای شما را کاهش می دهد؛ زیرا وقتی غذای هضم نشده وارد قسمت انتهایی روده کوچک می شود، باعث ترشح هورمون های خاص روده می گردد.

این هورمون ها به مغز می گویند که دست از خوردن بکشد؛ چون فعلا پر است. بسته به میزان کاهش وزنی که فرد نیاز دارد ، طول روده ای که با این روش کوتاه می شود می تواند متفاوت باشد. ریز مغذی های مهم مانند ویتامین ها و مواد معدنی به اندازه کافی از طریق ورود و عبور غذا از روده بای پس شده جذب می شوند.

اگر می خواهید جراحی ساسج بای پس را انجام دهید ، فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

تکنیک استفاده شده در عمل ساسج بای پس

در این جراحی ، نسبت به عمل اسلیو یک آستین بزرگ تر ایجاد می گردد. بعد از آن ژژونوم به انتهای معده جدید ، به شکل یک حلقه متصل می شود. با این کار دو مسیر برای عبور غذا تشکیل می شود: یکی مسیر کوتاه‌تر از معده تا انتهای روده و دیگری مسیر بلندتری که در روده ایجاد شده است.

به این شکل با جراحی ساسج بای پس ، مواد مغذی بیشتری جذب شده و دیگر نیاز نیست بیمار به صورت طولانی مدت از مکمل ها استفاده کند. همچنین وزن بیشتری کاهش یافته و بیماری های مربوط به چاقی نیز بهبود می یابند.

مزیت های ساسج بای پس

مطالعات نشان داده است که با تکنیک SASJ bypass وزن بیشتری نسبت به اسلیو استاندارد معده و کمتر از جراحی چاقی با روش مینی کاهش خواهد یافت. یکی دیگر از مزایای این جراحی این است که آناتومی معده و روده بیشتر از سایر روش های کاهش وزن شبیه آناتومی طبیعی است.

همچنین به این دلیل که در این روش غذا خیلی زودتر به ایلئوم می رسد، پپتیدهای شبه گلوکاگون و YY (intestinal brake hormones) بیشتری ترشح می شوند که همین کار باعث تحریک سلول های بتا مسئول ترشح انسولین (کاهش قند خون) می شود.

از طرفی در جراحی ساسج بای پس این مشکل باعث کاهش پاسخ گلوکاگون (جلوگیری از افت قند خون) و طولانی شدن زمان تخلیه معده می شود.

یکی دیگر از مزایای مهم این روش برگشت پذیری آن است و در صورت بروز عوارض خطرناک قابل انجام است.

برخی دیگر از مزایای بای پس ساسج در زیر ذکر شده است :

 • مزایای اسلیو و بای پس را با هم ترکیب می کند
 • کاهش وزن احتمالا بیشتر از اسلیو و کمتر از روش مینی خواهد بود.
 • در میان مدت بازگشت وزن کمتر از اسلیو خواهد بود.
 • در درمان دیابت نوع 2 و کلسترول و چربی بالا بسیار موثر است (تاثیرگذاری آن فقط از اسلیو بیشتر است).
 • خطر نشتی کمتر از خط اتصال نسبت به اسلیو.
 • رفلاکس اسید معده کاهش می یابد، زیرا با این روش فشار معده کاهش یافته و تخلیه آن بهتر می شود.
 • از آنجایی که دوازدهه برداشته نمی شود، فرد در طولانی مدت دچار کمبود مواد مغذی نمی شود.
 • میر دسترسی به مجاری صفراوی برای برداشتن سنگ های صفراوی دست نخورده باقی خواهد ماند ؛ به همین دلیل ERCP (آندوسکوپی مجاری صفراوی و پانکراس) امکان پذیر است.
 • در عمل ساسج بای پس خطر تشکیل فتق داخلی کمتر است.
 • هنگامی که غذای هضم نشده با انتهای روده کوچک تماس پیدا می کند، با ترشح هورمون های روده گرسنگی نیز کاهش می یابد.
 • برگشت پذیری آسان

برای ارتباط با دکتر مهدی سلیمی با شماره های زیر تماس بگیرید.

معایب و خطرات

 • این روش جدید است به همین دلیل تحقیقات محدودی روی آن انجام شده است.
 • کمبود مواد مغذی
 • خطر رفلاکس صفرا به معده
 • خطر ایجاد زخم در محل اتصال معده و روده کوچک به ویژه در افراد سیگاری
 • نشت یا خونریزی از محل استپلر (منگنه جراحی)
 • بروز زخم در محل منگنه ها

جراحی ساسج بای پس برای چه کسانی مناسب است؟

با توجه به توصیه های جراح ساسج بای پس بیمارانی که تمام معیارهای جراحی چاقی را دارند ممکن است از این جراحی نیز بهره مند شوند.

با توجه به اینکه این جراحی در مرحله تحقیقاتی است، انجام آن برای همه بیماران توصیه نمی شود. اما بیمارانی که نمی توانند تحت عمل جراحی اسلیو و بای پس معده قرار گیرند، می توانند این جراحی را انجام دهند.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سابقه بیش از 1000 جراحی چاقی در هر سال.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها